Pokud se zamýšlíte na nákup či prodej eshopu (internetového obchodu) a chcete mít vše právně ošetřeno, budete pro takový prodej či nákup potřebovat smlouvu. Článek záměrně nazýváme jako “Kupní smlouva na eshop“, přestože se jedná o nesprávné označení. Pokud prodáváte či kupujete e-shop, kupní smlouvu byste rozhodně používat neměli.
Pozor na výraz kupní smlouva na eshop
Doporučení, která najdete na internetu ohledně přípravy takové kupní smlouvy či dokonce připravený vzor kupní smlouvy na eshop, jsou zcela mylná. Eshop ani doména není věc v právním slova smyslu, a proto je nelze převádět standardní kupní smlouvou.
Pro převod eshopu nelze použít standardní a tradiční kupní smlouvu na movitou věc.
Smlouva na převod eshopu
Smlouvu, kterou hledáte se nazývá Smlouva na převod e-shopu případně domény. Jedná se o inominátní smlouvu (tzv. nepojmenovanou). V této souvislosti můžeme poznamenat, že zákon neupravuje tento smluvní typ, avšak i tak musí smlouva splňovat obecné náležitosti. Dále by smlouva měla splňovat Pravidla registrace doménových jmen v ccTLD .cz, kterými se převody domén .cz řídí.
Propracovaná smlouva pro dobrý eshop
Obecně lze říci, že čím vyšší je cena eshopu, za které jej prodáváte či kupujete, tím by měla být smlouva propracovanější, a to co do převodu vlastnických práv, reklamací či převodu finanční částky (např. včetně notářské či advokátní úschovy).
Nejčastějí chyby u smlouvy na převod eshopu
Jednou z nejčastějích chyb je, že taková smlouva, která není připravena advokátem, neobsahuje řadu ošetřujících ustanovení – např. co se týče autorských ráv loga, obrázků, textů, zpětných odkazů, databáze klientů, ochrany osobních údajů, atp.
Zpracování či kontrola kupní smlouvy na eshop
Kupní smlouvu na eshop vám nezpracujeme, neboť z výše uvedeného víte, že taková smlouva uzavřít nelze. Rádi Vám ale Vaši kupní smlouvu na eshop zrevidujeme, resp. zpracujeme smlouvu na převod eshopu či domény. Kontaktujte nás a uveďte specifika pro Váš záměr převodu či koupě eshopu.